Hřeben Javorníků

Pohoří Javorníky se rozkládá na česko-slovenském pomezí. Vede zde mezinárodní běžkařská trasa s názvem Beskydsko - Javornická lyžařská magistrála představující téměř 60 km udržovaných stop mezi Kohútkou a Čadcou.

Oficiálně Beskydsko-Javornická magistrála začíná na lyžařském středisku Kohútka. Tento skromný lyžařský areál leží na česko-slovenském pomezí a nabízí 6,6 km sjezdovek všech obtížností.

Od informačního střediska a lyžařských vleků stoupá upravovaná trasa po červené značce pohraničním hřebenem na Malý Javorník. V sedle Gežov se upravované stopy odklánějí vlevo a nejvyšší horu Javorníků podjíždějí, kdo chce na vrchol Veľkého Javorníku, musí většinou po vyšlapané stopě. Odměnou jsou výhledy, které se otevírají z Veľkého Javorníku nebo z rozhledny Stratenec.

Svou výškou 1 071 metrů je slovenská hora Veľký Javorník nejvyšším bodem přirozeného česko-slovenského pohraničního hřebene; převyšuje dokonce o čtyři metry Velký Polom v Moravskoslezských Beskydech i Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Trasa následně míjí další lyžařské středisko Kasárna s několika hotely a rekreačními chatami.