Informační portál sportovních a rozvojových aktivit
na Valašsku - Horním Vsacku
Numerická předpoveď počasí
na Valašsku pro následující
čtyři dny.
+ KOMPLETNÍ INFORMACE O POČASÍ
Jiljí Hartinger
Žije a pracuje v Karolince, kde má svou galerii.Je znám především jako krajinář, zabývá se volnou i užitou grafikou, vytváří artprotisy, vitráže a mozaiky.
Karel Hofman
Nějaký čas pracoval v malírně bratří Jaroňků, v r.1960 se natrvalo usadil na Soláni.maloval valašskou krajinu i portréty.
Břetislav Bartoš
Celý život maloval výjevy ze života na Valašsku.
Jaroslav Frydrych
V jeho díle se odráží tvrdý život na Valašsku i prostá krása hor.
František Podešva
V roce 1938 se natrvalo usadil na Soláni.Většina jeho prací jsou figurální kompozice Valachů, malby jsou charakteristické věcností a drsným lyrismem.
Antonín Strnadel
Malíř a grafik.V pěkné dřevěnici v Novém Hrozenkově je jeho památník.Byl jedním z nejvýznamnějších představitelů poválečné ilustrace.
Alois Schneiderka
Světoběžník, který cestoval po Evropě se usadil na Soláni.V jeho obrazech nacházíme malířské vyznání lásky a obdivu k drsné kráse valašské přírody.
Jan Kobzáň
Malíř a spisovatel.Jeho knihu „O zbojníkoch a pokladech“ doprovázejí vlastní dřevoryty.Vytvořil i množství krajových studií z Valašska a etnografických kreseb z Nového Hrozenkova.
Jarmila Šuláková
Rozená Jarmila Schmidtová (* 27. června 1929, Vsetín) je moravská folklórní zpěvačka, česká a moravská nestorka tohoto hudebního žánru. Ke zpěvu ji dovedli rodiče. Tatínek byl muzikant a matka hrála ochotnické divadlo. Postupem času, se vypracovala na uznávanou folklorní zpěvačku. Kromě různých cimbálových souborů pravidelně vystupuje s folk-rockovou skupinou Fleret. Jarmila Šuláková má naprosto nezaměnitelný hlas a muzikantský projev a příznivci lidové písničky ji znají takřka odnepaměti. Pokud by měl folklor svou první dámu, byla by to určitě ona. Je občas také označována jakožto královna lidové písně. Získala titul Národní umělkyně.
František HLAVICA (1885 - 1952)
Vystudoval Odbornou školu pro zpracování dřeva, na pražské Akademii výtvarných umění studoval u prof. Hanuše Schwaigra. Maloval i na frontě během 1. světové války, po ní se usadil v Brně, kde spolu se svými bratry Emilem a Rudolfem patřil k vedoucím osobnostem brněnského kulturního života. V roce 1928 byl jmenován profesorem na VUT v Brně a o deset let později se stal děkanem fakulty architektury a pozemního stavitelství. Jezdil pravidelně na Valašsko, ilustroval knihy valašských spisovatelů, v roce 1931 postavil na hřebeni Javorníků chatu Kohútka. Na fotografii je F. Hlavica s Janem Masarykem při znovuodhalení pomníku TGM ve Vsetíně.
Emil HLAVICA (1887 - 1952)
Studoval na řezbářském oddělení VŠUP v Praze a na AVU u prof. Myslbeka. Věnoval se zejména sochařským pracem, ale i medailérství, kresbě a grafické ilustraci. Náměty ke své tvorbě čerpal na Valašsku. Je autorem pomníku B. Smetany, L. Janáčka a dalších děl.
Rudolf HLAVICA (1897 - 1971)
Vyučil se řezbářem, studoval i na VŠUP. Usadil se v Brně, ale pravidelně navštěvoval Valašsko. Je mj. autorem Štefánikova pomníku v Záriečí a pomníku osvobození ve Vsetíně.
![]() |
![]() |
© 2005 - 2014 veškerá práva vyhrazena Sdružení Valašsko-Horní Vsacko |